Nejmene milion organismů vůbec nezname

30. června 2009 v 17:13 | balinka |  mořskej svet
Ausubel se podle časopisu New Scientist zeptal Fredericka Grassla, spoluautora zprávy o rozmanitosti živočišných druhů pro Program OSN pro životní prostředí, kolik rostlinných a živočišných druhů v mořích a oceánech žije. Dostalo se mu odpovědi, že nejpřesnější odhady se pohybují v rozmezí jednoho až deseti milionů. Ausubel Grassla požádal, zda by mu mohl dát seznam známých mořských organismů, Grassel však přiznal, že žádný ucelený registr dosud neexistuje.
Od roku 2000 tedy začal vznikat světový registr, na němž se podílejí přední světoví experti. Hodně pozornosti se zaměřuje na identifikaci těch organismů, jimž se dostalo několika názvů. Například pro jeden druh velryby se používají čtyři různá latinská pojmenování, jeden druh mořské houby jich má dokonce 56.
Podle tiskové zprávy Centra pro mořský život je budování registru za polovinou, v současné době obsahuje tento seznam na 122 500 ověřených druhů. V Belgii se proto v červnu sešlo na 55 vědců ze 17 států, aby připravili oficiální zprovoznění hotového projektu, které je plánováno na rok 2010, kdy by v databázi mělo být na 230 tisíc známých druhů. Experti se domnívají, že minimálně milion jich lidstvo ještě nezná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama