Srpen 2009

gepard

25. srpna 2009 v 19:34 povidky
GEPARD
V kostce:
Délka: 1,1 - 1,5 m
Ocas: 60 - 80 cm
Hmotnost: 21 - 72 kg
Březost: trvá 13 - 14 týdnů
Sociální jednotka: jedinec/pár
Rozšíření: Afrika, západní Asie (místy jižní)
Stav ochrany: zranitelný druh
Gepard ( = čita, gepard štíhlý, gepard africký) má renomé nejrychlejšího zvířete světa. Může běžet sprintem rychlostí přes 100 km/hod. po dobu 10-20 vteřin, tj. do chvíle, kdy se začne přehřívat. Jestliže si pronásledované zvíře udrží náskok, vždy uprchne. Gepard loví kopytníky střední velikosti, jako jsou gazely Thomsonovy, také větší antilopy a i menší zvířata, např. zajíce. Je společenštější než jiné velké kočky mimo lvů. Rodí dvě-tři mláďata, ta opouštějí matku obvykle po třinácti až dvaceti měsících, ale mohou s ní zůstat o několik měsíců déle a bratři spolu bývají po léta.
Gepardi byli v minulosti loveni pro kůži, přesto však jsou v Africe poměrně početní, zvláště v rezervacích. V ostatních částech svého původního areálu, zvláště v Asii, poklesly jejich stavy na hranici vyhubení.
Lov
Aby zvýšili naději na úspěšný lov, gepardi obvykle na kořist číhají často i několi hodin a plíží se k ní nejméně na 30 m.
Život a mládí
Mláďata gepardů jsou po narození ukryta ve vysoké trávě nebo pod keřem. I když ve vrhu bývají nejčastěji dvě, někdy tři mláďata, je znám i případ osmi mláďat, což je ale opravdu výjimka, dalo by se mluvit až o zázraku. Po narození měří pouhých 30 cm a váží kolem 300 kg. Teprve od pěti týdnů věku začínají mláďata doprovázet samici na lovu. Hry s jejich matkami pomáhají mláďatům lépe se učit chytit kořist. Osamotňují se zhruba v devíti týdnech, i když mnoho mladých zvířat uhyne v důsledku hladu. Gepardi žijí až 12 let (v zajetí déle).
Ochrana
V Namibii se gepardi v určitém počtu chytají, aby se jim daly navléci nákrčníky s vysílačkou, s jejíž pomocí se monitorují výsledky řízení stavu zvířeny a ochrany přírody. Po vypuštění gepardů jsou sledovány jejich pohyby v krajině.
Případné nebezpečí
Gepard je opravdu rychlý a hbitý lovec.
Jsou krásní, že? To s jakou elegancí nosí své štíhlé tělo z nich dělá úplné ,,modely". Radši se za nimi nevydávejte, páč by jste jim neutekly... =o)
Pár fotek ,,elegantních modelů":

Vtipy o zajíci - Přefikl jsem lvici

12. srpna 2009 v 22:15 vtipy
Jde zajíc lesem a křičí: "Přefikl jsem lvici!"
Potká vlka a vlk na to: "Hele, zajíci, zmlkni. Chceš, aby to uslyšel lev? A kromě toho ti stejně nikdo neuvěří!"
Zajíc běží dál a křičí: "Přefikl jsem lvici! Přefikl jsem lvici!" Potká medvěda a medvěd: "Zajíci, zavři klapačku. Lev to uslyší, nasere se a problémy budeme mít všichni! A kromě toho ti stejně nikdo neuvěří!"
A zajíc jakoby nic: "Přefikl jsem lvici! Přefikl jsem lvici! Přefikl jsem lvici!!"
Náhle se objevil lev. Rozzuřený na nejvyšší míru honí zajíce. Honí ho a zajíc náhle skočil do starého vykotlaného kmene. Lev za nim, ale nějak se tam zasekl.
Zajíc obchází lva, blíží se k němu odzadu, rozhlíží se kolem, rozepíná poklopec a říká: "No, tak tohle už mi opravdu nikdo neuvěří..."

Smrt nebohé myšky

11. srpna 2009 v 11:50 povidky
Je informatika. Někde kolem nás leží mrtvé malé tělíčko myšky, jenž se uběhala k smrti. Domníváme se, že zalezla do lišt na kabely a nikdy nenašla cestu ven nebo neuměla couvat. Je nám jí líto. Učebna děsně smrdí, ale vždy po 10ti minutách si na ten smrad zvyknem. Nejhorší je že ta myška umřela někde u našeho kompu, páč u nás to smrdí nejvíc. Nedá se tu ani pracovat. Proto prosíme o minutu ticha...


Vlčák a vlk

7. srpna 2009 v 17:21 povidky
bil vlčák-fenka jménemRyt. Jedna rodina si jí koupila . Avšakjejich láskajim evidržela dlouho . Dětem koupila drahého elektrické psí stroje a milá vlčácka fenka Ryta s ni mi tolik nemohla být. Neštaštnou fenečku naložili do zadních prostorůmohutneho jeapu- džípu. Ryta knučela , bolelo a u srdíčka že tatíne se tváří tak kamenně .copak pro ně nikdy moc neznamenala. Byla ale příliš bezbrana na to, aby projevila svojí lítost a bolest pod jejíž nátlakem jí pukalo srdce .Muž hrube uchapil Rytu pod
řetískem a hrube jí hodil na zem . nkonec jí uvázal ke stromu . odjíželi domů. Ryt škubala vodítkem , aby mohla za ním . ale nepovedlo se. Byla tak připoutaná ke kmenu vonící břízy celé dva dny.Až jednou kdy už ryta byla na pokoji smrti zštekala si okolo křoviska ozívalo jakysi zvuk čuchaním .ryta ihned zbistřila, jelikož ,i malí náznak jejího životajejím okolí jí mohlo naznačovat . jistou možnou zachranou potom zjistila že je to vlk seznamila se sním a dokonce ho mela rada a tak ,překousl vodítko aodvedl si jí do vlčí jeskyne . a t
am si udeli rodinu dve vlčatka .konec...=).

zvířatka

6. srpna 2009 v 22:01 Písničky


tereza andel

4. srpna 2009 v 20:08 Písničky

kun

4. srpna 2009 v 9:56 Písničky

Krakonoš

4. srpna 2009 v 9:34 vtipy

Přijde Krakonoš do pekárny a řiká: "Já si vezmu půlku Šumavy!"