gepard

25. srpna 2009 v 19:34 |  povidky
GEPARD
V kostce:
Délka: 1,1 - 1,5 m
Ocas: 60 - 80 cm
Hmotnost: 21 - 72 kg
Březost: trvá 13 - 14 týdnů
Sociální jednotka: jedinec/pár
Rozšíření: Afrika, západní Asie (místy jižní)
Stav ochrany: zranitelný druh
Gepard ( = čita, gepard štíhlý, gepard africký) má renomé nejrychlejšího zvířete světa. Může běžet sprintem rychlostí přes 100 km/hod. po dobu 10-20 vteřin, tj. do chvíle, kdy se začne přehřívat. Jestliže si pronásledované zvíře udrží náskok, vždy uprchne. Gepard loví kopytníky střední velikosti, jako jsou gazely Thomsonovy, také větší antilopy a i menší zvířata, např. zajíce. Je společenštější než jiné velké kočky mimo lvů. Rodí dvě-tři mláďata, ta opouštějí matku obvykle po třinácti až dvaceti měsících, ale mohou s ní zůstat o několik měsíců déle a bratři spolu bývají po léta.
Gepardi byli v minulosti loveni pro kůži, přesto však jsou v Africe poměrně početní, zvláště v rezervacích. V ostatních částech svého původního areálu, zvláště v Asii, poklesly jejich stavy na hranici vyhubení.
Lov
Aby zvýšili naději na úspěšný lov, gepardi obvykle na kořist číhají často i několi hodin a plíží se k ní nejméně na 30 m.
Život a mládí
Mláďata gepardů jsou po narození ukryta ve vysoké trávě nebo pod keřem. I když ve vrhu bývají nejčastěji dvě, někdy tři mláďata, je znám i případ osmi mláďat, což je ale opravdu výjimka, dalo by se mluvit až o zázraku. Po narození měří pouhých 30 cm a váží kolem 300 kg. Teprve od pěti týdnů věku začínají mláďata doprovázet samici na lovu. Hry s jejich matkami pomáhají mláďatům lépe se učit chytit kořist. Osamotňují se zhruba v devíti týdnech, i když mnoho mladých zvířat uhyne v důsledku hladu. Gepardi žijí až 12 let (v zajetí déle).
Ochrana
V Namibii se gepardi v určitém počtu chytají, aby se jim daly navléci nákrčníky s vysílačkou, s jejíž pomocí se monitorují výsledky řízení stavu zvířeny a ochrany přírody. Po vypuštění gepardů jsou sledovány jejich pohyby v krajině.
Případné nebezpečí
Gepard je opravdu rychlý a hbitý lovec.
Jsou krásní, že? To s jakou elegancí nosí své štíhlé tělo z nich dělá úplné ,,modely". Radši se za nimi nevydávejte, páč by jste jim neutekly... =o)
Pár fotek ,,elegantních modelů":
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama